Ogłoszenia i komunikaty
Konsultacje społeczne projektu „Powiatowego programu działań na rzecz niepełnosprawnych na lata 2021-2027"
- Szczegóły
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu „Powiatowego programu działań na rzecz niepełnosprawnych na lata 2021-2027”
Celem konsultacji jest poznanie Państwa opinii, propozycji oraz ewentualnych uwag na temat projektu Programu będącego przedmiotem konsultacji. W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, podmiotów prowadzących działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osoby niepełnosprawne do zgłaszania opinii, propozycji i uwag do projektu Programu.
Konsultacje społeczne przeprowadzone będą w okresie od 26 lutego 2021r. do 4 marca 2021 r. w formie pisemnej.
23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją
- Szczegóły
23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją
Smutek jest częścią ludzkiej egzystencji. Możemy go odczuwać w różnych sytuacjach i na różnych etapach naszego życia. Może trwać chwilę albo „zatruwać” nam życie przez długi okres czasu. Smutek jest również jednym z podstawowych objawów depresji - choroby, która może spaść na człowieka nagle - wraz z ciężkim ciosem od losu lub innym nieszczęściem, albo pojawić się powoli - podstępnie.
INFORMACJA o naborze do „Programu korekcyjno – edukacyjnego Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego dla osób stosujących przemoc w rodzinie na rok 2021
- Szczegóły
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach informuje, że rozpoczął się nabór osób do tegorocznej edycji „Programu korekcyjno – edukacyjnego Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego dla osób stosujących przemoc w rodzinie na rok 2021".
Program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach skierowany jest do pełnoletnich mężczyzn stosujących przemoc wobec: małżonek/partnerek, dzieci, rodziców i innych osób najbliższych. Zgodnie § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 50, poz. 259) oddziaływania korekcyjno-edukacyjne są kierowane w szczególności do:
1. „osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie (…), wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych” (w tym na wniosek prokuratora z art. 335 §1 kpk);
2. „osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii”;
3. „osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie
korekcyjno-edukacyjnym” (np. w związku z realizacją procedury Niebieska Karta, dobrowolne zgłoszenia uczestników itp.).