Ogłoszenia i komunikaty
NIE dla stosowania kar cielesnych
30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci oraz Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych.
Ten dzień ma nam przypominać, że każde dziecko ma prawo do wychowania w atmosferze szacunku i bezpieczeństwa.
Mimo, że coraz więcej mówi się o prawach dzieci a świadomość społeczeństwa rośnie, to jednak wciąż w wielu domach istnieje przekonanie, że „klaps” jeszcze nikomu nie zaszkodził. Tymczasem badania psychologiczne i neurobiologiczne jednoznacznie pokazują, że każda, nawet najmniejsza forma przemocy pozostawia w psychice dziecka ślad.
Dzieci uczą się poprzez obserwację dorosłych. Jeśli wychowanie opiera się na agresji i przemocy, uczą się wtedy, że siła i strach to naturalne sposoby rozwiązywania konfliktów. Dorastanie w domu, w którym stosuje się przemoc, jest prostą drogą do zaburzeń osobowości, problemów z samooceną, uzależnieniami, a w przyszłości do powielania destrukcyjnych wzorców w relacjach z innymi.
Co zamiast przemocy?
Wychowanie dzieci bez bicia wcale nie oznacza braku zasad. Wręcz przeciwnie, to wychowanie oparte na konsekwencji, empatii, zrozumieniu i wsparciu. Kluczowe w wychowaniu jest:
• budowanie więzi opartej na zaufaniu;
• budowaniu zdrowej komunikacji, bez krzyku i kar. Spokojna rozmowa przynosi więcej korzyści niż krzyk, który potęguje strach u dziecka;
• stosowanie pozytywnej dyscypliny. Zamiast karać, warto uczyć dziecko, jak może naprawić swoje błędy i uczyć go konsekwencji jego działań.
Pamiętajmy, że dziecko to nie „mniejszy dorosły”, to osoba, która dopiero uczy się świata. Dzieci potrzebują przewodnika, który pokaże im piękno świata a nie kata, który będzie je izolował, odrzucał i karał. My jako dorosłe osoby -świadkowie, nie bądźmy obojętni na przemoc wobec dzieci, reagujmy, oferujmy wsparcie i edukujmy o alternatywnych metodach wychowawczych.
autor: Aneta Liszka - psycholog
Grupa wsparcia dla rodzin zastępczych
Grupa wsparcia dla rodzin zastępczych – wsparcie, które warto przyjąć
Rodziny zastępcze pełnią niezwykle ważną rolę w życiu dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W związku z tym zadaniem, codzienne wyzwania stawiają przed opiekunami wiele trudności, które mogą być zarówno emocjonalne, jak i praktyczne. W trosce o dobro rodzin zastępczych, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach oferuje wsparcie w różnych formach, w tym poprzez grupę wsparcia, która jest cennym narzędziem w radzeniu sobie z problemami związanymi z pełnieniem roli rodzica zastępczego.
Dlaczego warto dołączyć do grupy wsparcia?
Grupa wsparcia to przestrzeń, w której rodziny zastępcze mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, poszukiwać rozwiązań dla trudnych sytuacji, a także uzyskać cenne porady psychologiczne. To spotkania, które odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu, w godzinach 9.00 – 11.00. Każde spotkanie prowadzone jest przez psychologa, co zapewnia profesjonalne wsparcie.
Udział w grupie to także możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami zastępczymi, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Często różne podejścia do rozwiązywania problemów mogą dać nowe perspektywy i pomóc w znalezieniu skutecznych metod radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.
Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w grupie wsparcia?
1. Wsparcie emocjonalne – Rodziny zastępcze często stykają się z trudnymi emocjami, zarówno własnymi, jak i emocjami dzieci, którymi się opiekują. Grupa wsparcia to miejsce, w którym można bezpiecznie podzielić się swoimi przeżyciami, poczuć się zrozumianym przez innych, którzy przechodzą przez podobne doświadczenia.
2. Praktyczne porady – W trakcie spotkań uczestnicy dzielą się swoimi pomysłami i sprawdzonymi rozwiązaniami, co może pomóc w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Grupa wsparcia to również przestrzeń, w której można uzyskać porady psychologiczne dostosowane do indywidualnych potrzeb.
3. Zwiększenie poczucia przynależności i integracji – Grupa wsparcia to także okazja do nawiązania nowych znajomości i budowania sieci wsparcia. Kontakt z innymi rodzinami zastępczymi pozwala poczuć się częścią wspólnoty, co w trudnych chwilach daje poczucie bezpieczeństwa.
4. Wsparcie w radzeniu sobie z emocjami i stresem – Praca w roli rodzica zastępczego może być obciążająca emocjonalnie. Grupa wsparcia daje możliwość, by otwarcie mówić o swoich uczuciach i otrzymać wsparcie, które pomoże w lepszym zarządzaniu stresem i emocjami.
Kiedy warto dołączyć do grupy wsparcia?
Zachęcamy do skorzystania z grupy wsparcia na każdym etapie pełnienia roli rodziny zastępczej. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają Państwo swoją przygodę z pieczą zastępczą, czy macie już za sobą lata doświadczeń, spotkania w grupie wsparcia mogą być nieocenioną pomocą w codziennych zmaganiach.
Grupa wsparcia to jeden z wielu sposobów, w jaki staramy się pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami, które wiążą się z opieką nad dziećmi. Czekamy na Państwa i zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach, które mogą stać się cennym wsparciem w Państwa drodze rodzicielskiej.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w spotkaniach grupy wsparcia, bądź też macie pytania, prosimy o kontakt z pracownikiem PCPR w Ropczycach pod numerem telefonu: 17 86 52 535
Program "Aktywny samorząd" w 2025r. - nabór wniosków
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach informuje, że przyjmujemy wnioski w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - „ Aktywny samorząd” w 2025r.
Przyjmowanie wniosków będzie następowało w trybie ciągłym, jednak nie później niż do dnia 10 października 2025r w ramach modułu II oraz do 31 sierpnia 2025r. w ramach modułu I.
Harmonogram przyjmowania wniosków ramach poszczególnych modułów:
Moduł I
Przyjmowanie wniosków w ramach modułu I będzie przebiegało dwuetapowo tj:
I etap od 01.03.2025r do 31.05.2025r.
II etap od 01.06.2025r. do 31.08.2025r.
Moduł II
Przyjmowanie wniosków w ramach moduł II:
I etap od 01.03.2025r. do 31.03.2025r - przyjmowane będą wnioski dotyczące roku akademickiego 2024/2025,
II etap od 01.04.2025r do 10.10.2025r.- przyjmowane będą wnioski dotyczące roku akademickiego 2025/2026.
Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW (https://sow.pfron.org.pl/) oraz w formie tradycyjnej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach przy ul. Konopnickiej 3.
Więcej informacji można uzyskać telefonicznie - 17 86 52 544 lub 17 22 28 924.
Zachęcamy do składania wniosków w ramach programu "Aktywny samorząd" w 2025r.