Zapamiętaj!

Depresja jest chorobą, którą można i należy leczyć.

Leczenie depresji powinno rozpocząć się jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy i szybszy efekt.

Decyzję o podjęciu leczenia i rodzaju terapii podejmuj razem z lekarzem, bardzo ważna jest współpraca ze specjalistą i przestrzeganie jego zaleceń.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie, a według prognoz do 2030 roku będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób. Depresja jest również jedną z głównych przyczyn samobójstw wśród osób dorosłych, a w ostatnim czasie również wśród dzieci.


Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych, ponieważ w świadomości społecznej depresja wciąż bywa utożsamiana ze „słabością charakteru czy nieuzasadnionym histeryzowaniem”. Tymczasem jest to nie tylko poważna choroba duszy, ale także ciała. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi, w Polsce cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Mimo, że depresja jest tak powszechnym problemem, to znaczna część osób dotkniętych depresją nie korzysta z pomocy specjalistycznej. Co gorsza, u wielu chorych zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu, depresja nie zostaje nigdy rozpoznana. Lekarze zbyt często koncentrują się na leczeniu objawów “choroby cielesnej”, która często towarzyszy depresji, zaniedbując przy tym stan psychiczny pacjentów (w ogóle nie kierują ich na konsultacje z psychiatrą).


Pierwszym krokiem, aby zmienić istniejący stan rzeczy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby, jej objawów, konieczności podjęcia leczenia, a także sposobów postępowania z chorymi. Stereotypy błędnie kwalifikują osoby leczące się psychiatrycznie mianem „wariatów”. Kiedy nasz bliski choruje na raka idzie do lekarza specjalisty – onkologa. Okazujemy mu empatię, współczucie, oferujemy chęć pomocy. Tymczasem, gdy ktoś choruje psychicznie – odsuwamy się od niego, uciekamy, boimy się. Wynika to z niewiedzy na temat schorzeń psychicznych. Każda przewlekła choroba ma to do siebie, że raz jest lepiej, raz gorzej. Depresja jest chorobą duszy
i ciała, nieleczona prowadzi do śmierci, a psychiatra to specjalista, który posiada odpowiednia wiedzę i doświadczenie w leczeniu m.in. depresji.

Objawy depresji to m.in. obniżenie nastroju, chory nie odczuwa radości i przyjemności, a najczęściej zgłaszanymi przez pacjentów uczuciami jest lęk i niepokój. W postawie chorego widać cierpienie, np. zgarbione plecy, opadnięte kąciki ust, wzrok wbity w ziemię, chorego przepełnia uczucie beznadziejności, często również natrętne myśli o śmierci i samobójstwie. Pojawia się zanik lub znaczące ograniczenie aktywności ruchowej, bezsenność lub nadmierna senność, jadłowstręt lub nadmierny apetyt, problemy z koncentracją uwagi, zmęczenie.


Osoby chore na depresję często nie potrafią rano wstać z łóżka. Nie są w stanie wykonać zwykłych, codziennych czynności. Patrząc z zewnątrz wydaje się, że zaniedbują rodzinę, życie zawodowe i prywatne, jednak z pozoru łatwe dla osoby zdrowej, codzienne czynności są czymś, co przerasta możliwości osoby z depresją. Stwierdzenia, które często kierujemy do osoby chorej np. „wstań wreszcie z łóżka, ogarnij się, wyjdź do ludzi, uśmiechnij się” nie są wspierające i przynoszą często odwrotny skutek, nasilając obecną u chorego bezradność i poczucie beznadziejności.


Bez fachowej pomocy depresja nie minie, dlatego tak ważne jest, aby w momencie zauważenia niepokojących objawów u siebie lub bliskiej nam osoby, zwrócić się do lekarza specjalisty – psychiatry. Warto również skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, którzy będą mogli wspierać nas i naszych bliskich w procesie leczenia i wychodzenia z choroby.

 

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do osobistego kontaktu z POIK w Ropczycach, ul. Konopnickiej 3 lub telefonicznie - 17/8652533 lub 17/2212566.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie lub kogoś z bliskiego otoczenia zgłoś się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub skontaktuj się Powiatowym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Twojej okolicy.

opracowała: Anna Sztokman - Szczepańska - psycholog