Przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie. Nie musi wiązać się z fizycznymi obrażeniami. Znęcanie się psychiczne i wymuszanie współżycia seksualnego są również formami przemocy.

 Przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary. Siły są nierównomierne, jedna strona ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza a sprawca silniejszy. Narusza prawa i dobra osobiste. Powoduje cierpienie i ból. Sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody.

 Przemoc fizyczna, seksualna, psychiczna i ekonomiczna popełniana na szkodę osób najbliższych jest przestępstwem!

 Do najczęstszych form przemocy należą:

Przemoc fizyczna: bicie otwartą ręką, pięścią, popychanie, kopanie, duszenie, bicie przedmiotami, policzkowanie, parzenie, obezwładnianie, szczypanie…

Przemoc psychiczna: wyśmiewanie poglądów, pochodzenia, okazywanie braku szacunku, poddawanie stałej krytyce, kontrolowanie, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, ograniczanie kontaktu z najbliższymi, karanie przez odmowę uczuć, stosowanie gróźb, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie…

Przemoc ekonomiczna: zmuszanie do oddawania zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych…

Przemoc seksualna: gwałt w małżeństwie, wymuszanie pożycia seksualnego, nieakceptowanych praktyk seksualnych, krytykowanie i ośmieszanie zachowań seksualnych, demonstrowanie zazdrości…

Akty przemocy w rodzinie nie pojawiają się incydentalnie. Związki, w których kobiety doznają przemocy fizycznej ze strony swoich partnerów, przechodzą przez trzy fazy powtarzającego się cyklu:

Faza narastania napięcia. Partner staje się napięty, poirytowany, często się denerwuje, jest nieprzyjemny w kontaktach, sięga po alkohol i narkotyki. Partner coraz częściej prowokuje kłótnie, nie panuje nad swoim gniewem. Ofiara przemocy stara się dostosować do sytuacji, wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków, ulega, przeprasza, unika, bądź stara się być miła. Uspokaja partnera, spełnia wszystkie jego zachcianki i potrzeby. Zdarza się, że ten krótki czas staje się dla ofiary nie do zniesienia i sama prowokuje awanturę, aby eskalację przemocy mieć już za sobą.

Faza gwałtownej przemocy. Jest to faza szczególnie dolegliwa dla ofiary. Partner staje się bardzo gwałtowny, często wpada w gniew, a skutki są widoczne, najczęściej w postaci obrażenia ciała do pobicia ze skutkiem śmiertelnym włącznie. Przyczyną przemocy jest zazwyczaj jakiś drobiazg. Próby uspokojenia partnera nie przynoszą rezultatów. Ofiara czuje się bezradna i biernie poddaje się przemocy, a po jej zakończeniu zwykle jest w szoku, nie potrafi uwierzyć w to co się stało. Jest oszołomiona, odczuwa wstyd, poniżenie, popada w apatię, nie jest zdolna do jakichkolwiek działań.  

Faza miodowego miesiąca. Jest to okres przemijający, który zatrzymuje ofiarę w cyklu przemocy, ponieważ pozwala jej zapomnieć o tym co się stało. Partner wyraża skruchę, obiecuje poprawę i gwarantuje, że takie zdarzenie nie będzie już miało nigdy miejsca. Podaje powody tłumaczące swoje postępowanie, przeprasza, okazuje ciepło, przynosi kwiaty i prezenty.

Osoba, która doświadczyła przemocy zaczyna wierzyć w poprawę sprawcy. Faza ta jednak nie trwa długo i cały cykl przemocy powtarza się…

Nikt nie zasługuje na przemoc!  

Przemoc upokarza, rodzi nienawiść i pragnienie odwetu, wcześniej czy później odbija się negatywnie!

Naturalną reakcją na przemoc jest wykluczenie jej ze świadomości, udawanie, że nic takiego nie miało miejsca.

Okrucieństwa nie da się jednak pogrzebać w niepamięć. Przypomnienie sobie i opowiedzenie prawdy o okropnych zajściach jest wstępnym warunkiem uzdrowienia.

Zobacz również:

http://www.niebieskalinia.pl/pages.php?assign=telefoniczna

http://fdn.pl/kontakt

http://www.lesko.sos.pl/index.php?option=com_contact&view=category&id=80&Itemid=467

http://www.sownowasarzyna.pl/index.php?option=com_content&vie=article&id=7&Itemid=8

http://www.cpk.org.pl

http://pokrzywdzeni.gov.pl