Działalność 2019-2020

Działalność 2019-2020

Rozmiar czcionki:

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy


Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który obchodzony jest zawsze w drugą sobotę września, 13 września 2019 roku w Placówce Wsparcia Dziennego „Nasza Baza” zorganizowane zostało spotkanie z panem Piotrem – ratownikiem medycznym.
Dzieci, uczestniczące w zajęciach, miały możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz wzywania służb ratunkowych. Pod czujnym okiem specjalisty, przećwiczyły ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Zadawały mnóstwo pytań, na które zaproszony gość cierpliwie odpowiadał.
Dzięki prelekcji i pokazowi, uczestnicy projektu nauczyli się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

 

Wycieczka w Pieniny

W dniu 31.07.2019r. dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego "Nasza Baza" w Ropczycach uczestniczyły w wycieczce w Pieniny - nazywane „bramami Tatr”. Dzieci wraz z opiekunami wyruszyli z samego rana do krainy pięknych krajobrazów, widocznych już z Nowego Targu. Pierwsze minuty w pienińskich miasteczkach- Krościenku nad Dunajcem, Szczawnicy robiły duże wrażenie na podopiecznych. Pieniny są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce a przełom Dunajca tworzy niezwykłą panoramę, widok łodzi flisackich zapewnia niezapomniane chwile. Pierwszym a zarazem obowiązkowym punktem wycieczki był Wąwóz Homole- znajdujący się w obrębie tzw. „Małych Pienin”. Podziwianie widoków było możliwe dzięki ścieżce biegnącej pomiędzy blisko 120 metrowymi skałami. Grupa również miała okazję na terenową lekcję biologii i geografii- przez cały czas towarzyszył przewodnik PTTK-u. Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Okazało się idealnym rozwiązaniem podczas złej pogody. Uczestnicy wycieczki uzyskali informację o historii regionu. Pieniny stały się okazją nie tylko do obcowania z przyrodą ale i z wciąż żywą kulturą górali oraz dobrze zachowanymi świadectwami jej bogatej historii. Dużą atrakcją były eksponaty- tradycyjne stroje górali pienińskich, elementy wyposażenia ich gospodarstw czy przykłady sztuki ludowej. Ciekawe opowieści przewodniczki pozwoliły zrozumieć dzieciom jak mieszkało się w XIX wieku- czym była czarna a później biała izba, dlaczego rodziny miały godła szalayowskie.

Był też czas na posiłek i regeneracje sił przy słynnym strumyku Grajcarek. Podziwianie tej atrakcji turystycznej rozpoczęto pod dolną stacją kolejki na Palenicę. Spacer Promenadą w Szczawnicy dał chwilę wytchnienia w napiętym grafiku podróży. Zadowoleni i pełni energii dzieci wróciły do domów.

 

 

Wakacje w „Naszej Bazie”

Dla każdego ucznia wakacje to przede wszystkim odpoczynek od nauki, piękna pogoda i możliwość częstszego, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W Placówce Wsparcia Dziennego „Nasza Baza” w czasie wakacji zajęcia dla dzieci trwają od godziny 9.00 do 14.00 i, oprócz tych, odbywających się jak zwykle w ciągu roku szkolnego, jak robotyka, informatyka, język angielski, umiejętności uczenia się i inne, regularnie organizowane są wyjścia wakacyjne na basen czy kręgielnię, a także wycieczki rowerowe i zabawy sportowe na rolkach, hulajnogach, deskorolkach i z piłką.

Ponadto uczestnicy Projektu Wsparcie działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza” mieli możliwość już 26 czerwca – na rozpoczęcie wakacji - wziąć udział w wyjeździe do kina „Helios” w Rzeszowie i obejrzeć bajkę pt. „Agent Kot” z ładną i śmieszną animacją oraz mądrą treścią o braterstwie i poświęceniu, walce z przestępczością i niesprawiedliwością.

Natomiast 15 lipca 2019 roku odbył się wyjazd rekreacyjny do Parku Trampolin „Fly Park” w Rzeszowie, gdzie było całe mnóstwo atrakcji sportowo-ruchowych, które każdemu z uczestników wyjazdu zapewniły świetną zabawę i aktywny wypoczynek.

Ze wszystkich wakacyjnych atrakcji uczestnicy Projektu Wsparcie działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza” korzystają bezpłatnie dzięki dofinansowaniu Projektu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.4 Poprawa dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.

 

 

Warsztaty kompetencji rodzicielskich dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży - uczestników Projektu Wsparcie działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza”.

28 czerwca 2019 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach odbyły się warsztaty kompetencji rodzicielskich dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży - uczestników Projektu Wsparcie działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza”.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat umiejętności rodzicielskich, poznać skuteczne i oparte na wzajemnym szacunku metody wychowawcze oraz porozmawiać na temat trudności wychowawczych ze specjalistą – psychologiem. Każdy rodzic/opiekun, uczestniczący w szkoleniu otrzymał materiały edukacyjne, uzupełniające poruszaną tematykę i umożliwiające samodzielne pogłębienie problematyki wychowawczej.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pozyskanych w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.4 Poprawa dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w ramach realizacji Projektu Wsparcie działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza”.
Kolejne edycje warsztatów kompetencyjnych planowane są w październiku bieżącego roku oraz w roku 2020.

 

Piknik rodzinny dla uczestników projektu pn. Wsparcie Działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza" w Ropczycach.

13 czerwca 2019 roku odbył się piknik rodzinny dla rodzin uczestników Projektu Wsparcie Działalności Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza’, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.4 Poprawa dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, którego realizatorem jest Powiat Ropczycko-Sędziszowski – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach. Dla całych rodzin dzieci uczestniczących w Projekcie udział w imprezie był bezpłatny.

Była to okazja do wspólnego świętowania Dnia Dziecka, a także zbliżającego się Dnia Ojca i minionego już Dnia Matki. Dzięki gościnności Domu Pomocy Społecznej w Lubzinie impreza odbyła się w parku, a dzieci miały możliwość skorzystania z pobliskiego placu zabaw oraz przejażdżki bryczką. Zespół animatorów zadbał o dobrą zabawę – były bańki mydlane, kącik zabaw dla maluchów, malowanie twarzy, pop-corn i wata cukrowa. Rodziny brały udział w grach i konkursach integracyjnych dla całych rodzin, a każda z nich otrzymała nagrodę!

Dzięki uprzejmości sponsorów zorganizowana została loteria fantowa, w której wszystkie losy były szczęśliwe!

 Dziękujemy sponsorom: Zakładowi Produkcji Cukierniczej CUKROMIX-BIS Sp. z o.o. z Ropczyc, panu Stanisławowi Rymutowi- właścicielowi „PHU Rymut” z Sędziszowa Młp. oraz sklepowi „PSP Mrówka” w Ropczycach za przekazane słodycze oraz gadżety-nagrody dla rodzin.

 

"Narkotyki i dopalacze zabijają" - spotkanie z Policjantami

„Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to główne hasło kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, organizowanej w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.
W związku z kampanią w Placówce Wsparcia Dziennego „Nasza Baza” w Ropczycach 15 i 16 maja 2019 roku zorganizowane zostały spotkania z Policjantami. Specjalista ds. Nieletnich podkom. Anna Malinowska oraz dzielnicowi asp. Paweł Baran i sierż. szt. Marcin Bieszczad omówili główny obszar dotyczący narkotyków, dopalaczy i środków odurzających. Funkcjonariusze przedstawili jak zgubnie oddziaływają na organizm ludzki tego typu substancje. Uświadamiali, że ich zażywanie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. W trakcie spotkania zaprezentowany został spot kampanii i przedstawione główne cele akcji. Na zakończenie spotkania omówione zostały konsekwencje prawne związane z posiadaniem i rozprowadzaniem substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy oraz popełnieniem innych czynów zabronionych.

 

WYJAZD REKREACYJNY DO CENTRUM AKTYWNEGO WYPOCZYNKU SPORT&FUN W DĘBICY

23 kwietnia 2019  r. - dzień wolny od zajęć szkolnych wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego „Nasza Baza” spędzili w Centrum Aktywnego Wypoczynku Sport&Fun w Dębicy.
Młodsi skorzystali z wielopoziomowego placu zbaw z dwiema trampolinami, zjeżdżalniami: rolkową, falowaną dwutorową i tubową, armatkami, oraz innymi atrakcjami, takimi jak Fun Ball, zęby rekina, okrągłe maglownice, Spider Tower, kręcioł i bokser.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję zagrać w mini bowling, który został zaprojektowany specjalnie dla graczy – zarówno młodszych jak i starszych, rozwijających zainteresowanie grą w kręgle. Ponadto mogli sprawdzić swoje zdolności taktyczne i precyzję w zabawie bronią laserową na cyberprzestrzennej arenie do gry w paintball.
Rywalizacja w grach zespołowych budziła wiele emocji. Wzmocniła w dzieciach sportowego ducha i dała sporo satysfakcji.
Wycieczka rekreacyjna do Dębicy była okazją do odpoczynku od codziennych obowiązków w aktywnej formie, sprzyjającej zdrowiu. Pozwoliła uczestnikom utrwalić umiejętności odpowiedniego zachowywania się w miejscach publicznych oraz zasady współpracy, współdziałania i bezkonfliktowej zabawy w gronie rówieśników.
Uczestnicy wycieczki wrócili do domów zadowoleni i z niecierpliwością oczekują kolejnych wycieczek i atrakcji, które planowane są już w czerwcu.